• Znajdź nas:

17 852 18 28

507 393 131

17 852 18 28


Zakup działki – pewna lokata

2022-05-25

Najbliższe miesiące będą trudne dla rynku nieruchomości. Trzeba liczyć się ze skutkami dużej inflacji i drożyzny materiałów. Rozkręca się spirala niekorzystnych zjawisk i pogarsza się klimat do inwestycji jak również możliwości korzystnych sprzedaży. Po okresie rozkwitu weszliśmy w czas spowolnienia na rynku nieruchomości.

Mamy zastój na rynku

Sytuacja na rynku skłania do zastanowienia się co do przyszłości i możliwych rozwiązań. Jak mawiał klasyk „to właśnie w okresie kryzysu można robić najlepsze interesy”, przewidując możliwe na przyszłość zachowania rynku.
W ostatnich latach pomimo pandemii koronawirusa, różnych zakazów
i obostrzeń na rynku pracy, rynek nieruchomości jako jedna z niewielu gałęzi gospodarki zanotował rekordowe zyski. Jednak ten czas mamy już za sobą.
Od stycznia b.r. rynek zmienił się . Po kilku miesiącach niepewności nic nie wskazuje, aby tendencje na rynku się odwróciły. To już pewne, zła koniunktura pogłębia się.

Trzeba inwestować aby przetrwać

Życie jednak nie znosi próżni. Nadwyżki finansowe powinny być dobrze ulokowane, tak aby nie zostały „pożarte” przez inflacje. Inwestorzy zastanawiają się co robić?. Wydaje się, że coraz mniej jest możliwości zainwestowania tych środków z dużym zyskiem w krótkim czasie. Wypowiedzi specjalistów wskazują, że kończy się czas flippowania oraz kurczy się skala inwestycji mieszkaniowych pod wynajem. Do tego maleje podaż, rosną stopy procentowe a z nimi oprocentowanie kredytów hipotecznych. Nie rośnie oprocentowanie depozytów, a złoty słabnie. Sytuacja na rynku w ujęciu ekonomicznych jest typowa i znana. Weszliśmy w okres stagnacji
i spowolnienia. Nie znamy tylko ich skali i czasu trwania. W tej sytuacji trzeba szukać pewnych inwestycji. Nadal inwestycje w nieruchomości są opłacalne.

Na kryzys lekarstwem kupno działki

Jak wskazuje historia rynku nieruchomości na kryzysy najlepsze są lokaty
w działki. To pewny towar i nigdy się na nim nie traci. Nie generuje dużych kosztów utrzymania a może być objęty dopłatami z UE przy większych areałach. Oczywiście zakup działki należy do jednych z trudniejszych obszarów rynku.
Aby zakup był udany liczy się nie tylko cena ale możliwości zagospodarowania na przyszłość. Wymaga profesjonalnej wszechstronnej wiedzy ale jeżeli poparty jest znajomością tematu może przynieść w perspektywie czasowej duże korzyści. Jest to lokata długoterminowa a jej posiadanie wymaga cały czas wielu zabiegów prawnych i organizacyjnych w celu zmaksymalizowania jej wartości rynkowej. Potrzeba co najmniej kilku lat, aby osiągnąć pożądane zyski. Są to jednak działania wymagające często poniesienia dodatkowych kosztów związanych z przekształceniami gruntów, zapewnieniami dojazdu, uzbrojeniem terenu w infrastrukturę techniczną i uzyskania korzystnych decyzji administracyjnych.

Kupuj z „głową”

Możliwości zakupu ziemi są ograniczone i wcale nie proste. Większość nieruchomości gruntowych niezabudowanych jest kompletnie nie przygotowana do sprzedaży, a ceny życzeniowe nie poparte żadnymi wiarygodnymi wycenami. Całe ryzyko ich wykorzystania w celach budowlanych spoczywa na kupujących. Znalezienie działki z wydanym pozwoleniem na budowę jest nie lada sztuką. Wszelkie zapewnienia sprzedających co do zagospodarowania gruntów nie poparte dokumentami nie mogą być wystarczającą przesłanką do zakupu.

Szukaj działki w agencjach pośrednictwa nieruchomości

Jednak coraz więcej jest specjalistów, w tym kancelarii prawnych, doradców rynku nieruchomości zajmujących się tą tematyką. Wydaje się, że to właśnie poprzez renomowane agencje pośrednictwa nieruchomości można kupić sprawdzone działki pod przyszłą budowę. Także deweloperzy potrafili w ciągu kilkunastu lat zbudować mocne działy prawne ,pracujące nad sferą zapewnienia banku ziemi pod budowę. Jednak deweloperzy pracują nad dużymi zadaniami które pozwolą im zrealizować plany inwestycyjne. To inna skala inwestycji
i lokat. Dla indywidualnych inwestorów oraz „małych” deweloperów też jest szansa na dobre zakupy ale trzeba się śpieszyć. Minimum bezpieczeństwa to decyzja o warunkach zabudowy i dokładna wiedza o planach zagospodarowania. Ceny nieruchomości gruntowych cały czas rosną i szybko ich ubywa. Lokata w działki jest sprawdzona i pewna.

Zbigniew Prawelski

Doradca Rynku Nieruchomości

Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości