• Znajdź nas:

17 852 18 28

507 393 131

17 852 18 28


Rzeszowski Rynek Nieruchomości

2017-06-21

Nie słabnie popyt na mieszkania.

Mija drugi kwartał 2017 roku na Rzeszowskim Rynku Nieruchomości. Popyt na mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego, sprzedaży i wynajmu mieszkań.

Już trzeci rok z rzędu rośnie podaż mieszkań oraz popyt. Rzeszów się rozrasta obszarowo, liczebnie i nie widać końca dla dobrych i sprzyjających czynników nakręcających koniunkturę mieszkaniową. Spadek bezrobocia, opłacalność inwestycji w mieszkania, stabilne ceny, zrównoważona podaż, odpowiednia struktura mieszkań, niskie oprocentowanie depozytów, tereny pod budowę, korzystny wynajem to najważniejsze czynniki sprzyjające inwestowaniu w mieszkania w Rzeszowie.

Coraz więcej ludzi wycofuje lokaty z banków na rzecz inwestycji w mieszkania. Zakup mieszkań pod wynajem staje się również uzupełniającą formą zabezpieczenia emerytalnego ludzi starszych.

Centralne osiedla miasta zagęszczają się i zaczyna brakować miejsca. Tam gdzie to tylko możliwe preferuje się wysokie budynki mieszkalne. Nie wszystkim mieszkańcom to się podoba, bo traci na tym krajobraz i ubywa terenów zielonych. Tradycyjne sąsiedztwo przechodzi do lamusa. Mieszkańcy często się nie znają, bo jest duża rotacja ludzi. Właściciele najczęściej maja po kilka mieszkań. Dotyczy to szczególnie nowych osiedli. Niektórym mieszkańcom, szczególnie starszym trudno się z tym pogodzić. Większość nowych budów jest oprotestowana przez niezadowolonych sąsiadów, żyjących dotychczas w innych realiach. Wysokie budynki mieszkalne obniżają często wartość nieruchomości sąsiednich, szczególnie domów mieszkalnych jednorodzinnych.

Na rynku występuje duża presja na wzrost cen mieszkań. Pogłębia się różnica ceny 1m. kw pomiędzy mieszkaniami małymi do 40 m. kw. a tymi powyżej 60 m. kw. i to zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wystarczy chwilowy brak mieszkań małych a już ich cena okresowo wzrasta. Klienci są w stanie przepłacić takie mieszkania za niższe koszty eksploatacji, dobry rozkład pomieszczeń, lokalizację. Ceny tych mieszkań dochodzą do 6 000 zł/1m.kw. i się szybko sprzedają. Z drugiej strony mieszkania o podobnym standardzie wyposażenia i niezłej lokalizacji ale duże nie znajdują nabywców nawet po 3600-4 000 zł/1m. kw. Na rynku występuje pewnego rodzaju bariera cenowa na wysokości około 200 000zł która warunkuje zakup.

Aktualnie na rzeszowskim rynku nieruchomości podaż gotowych mieszkań jest niska. Deweloperzy w zdecydowanej większości przyjmują zapisy pod przyszłe inwestycje. W realizacji jest wiele nowych inwestycji. Ceny mieszkań nowych cały czas mają tendencje wzrostową i w dobrych lokalizacja już znacznie przekroczyły 5 000 zł/1m. kw. Na rynku wtórnym można kupić mieszkania duże w cenie do 4 000 zł/1m.kw. lub za wyższą cenę do 5 500-6 000zł /1m.kw. mieszkania małe. Jest to spowodowane okresowym brakiem mieszkań. Nie jest to korzystne dla kupujących, chyba że zdecydują się na mieszkania większe pod wynajem. Tutaj korzyści są widoczne z uwagi na większą ilość pokoi ale koszty eksploatacji większe i trzeba wydać więcej pieniędzy na zakup.

Nadal popularniejszy staje się jest zakup mieszkań pod wynajem, a ceny wynajmu mogą wzrosnąć. Większość mieszkań wynajmują studenci a od lipca na rynek wejdą nowe roczniki studentów rzeszowskich uczelni. Miejsce w pokoju kosztuje z mediami około 500 zł na miesiąc.

W najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się obniżek cen na rynku, bo podaż jest niska a popyt nie maleje. Dopiero pod koniec roku wraz z oddaniem do użytku nowych mieszkań sytuacja może ulec zmianie.

 

Zbigniew Prawelski

Doradca Rynku Nieruchomości

Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości