• Znajdź nas:

17 852 18 28

507 393 131

17 852 18 28


Rzeszowski Rynek Nieruchomości

2017-08-10

Zastój w nieruchomościach w lipcu.

Mniejszy ruch w nieruchomościach

Od początku lipca obserwujemy ostry zjazd. Sezon ogórkowy w nieruchomościach w pełni. Ten stan powtarza się od kilku lat i nie jest to nic szczególnego. Na rynku pierwotnym trwają rozpoczęte procesy inwestycyjne, na rynku wtórnym podaż również nie wzrasta. Nastąpił wyraźny spadek zainteresowania zakupem mieszkań, domów i działek. Wynajem dopiero się budzi z letargu. Studenci wyjechali na wakacje i na razie korzystają z lata nie myśląc o wynajmie. Wrócą i od końca sierpnia będą coś szukać na przyszły rok akademicki.

Ciekawe oferty na rynku wtórnym

Jak co roku jest to okres w którym ze względu na mniejszy popyt można znaleźć na rynku coś ciekawego po niższych cenach. Niektórzy sprzedawcy, czy wynajmujący potrzebują szybko sfinalizować transakcje i wyjechać na upragnione wakacje. Wysokie temperatury powietrza od początku lipca sprzyjają spowolnieniu a tym samym odkładaniu decyzji o zakupie czy najmie nieruchomości. Wiele osób wyjechało a natężenie ruchu w samym Rzeszowie bardzo spadło. Na rynku pozostają tylko wytrawni gracze szukający okazji. To dobry czas do zakupu na wtórnym rynku mieszkań na wynajem. Jest duże prawdopodobieństwo wynajmu mieszkań w następnych miesiącach i osiągnięcia najwyższej ceny z uwagi na przewidywany wzrost popytu. Obserwuje się stan wyczekiwania i zastoju w biurach obrotu nieruchomościami.

Czas remontów i poprawienia wizerunku

Spadła wyraźnie nie tylko ilość transakcji ale również ilość zapytań o nieruchomości. To dobry czas na dopracowanie ofert, bo nie ma lepszej scenerii na wyeksponowanie nieruchomości w postaci zdjęć i filmów wideo. Szczególnie dotyczy to domów i działek budowlanych. Na zewnątrz jest pięknie. Wiele nieruchomości, szczególnie po wynajmach wymaga remontów. To również czas do ich przeprowadzenia i dużo osób to obecnie czyni. Widać to po braku wolnych terminów, chcąc zamówić usługę na przeprowadzenie prac remontowych.

Wysyp inwestycji

W opublikowanym wykazie rozpoczętych inwestycji deweloperskich w Rzeszowie widać, że buduje się głównie mieszkania i przybywa deweloperów. W wykonaniu nowych deweloperów są to jednak propozycje pojedynczych inwestycji, głównie w budownictwo jednorodzinne apartamentowe nie cieszące się większym zainteresowaniem na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że rynek rozrasta się i zaskakuje różnorodnością. Coraz więcej powstaje inwestycji w budownictwo wielorodzinne wysokie powyżej X kondygnacji przez największych deweloperów. Jak tak dalej pójdzie to w Rzeszowie zamiast wysokich centrów handlowo-biurowych w Śródmieściu , więcej będzie wysokich budynków mieszkalnych. Takie są zamierzenia inwestorów i popyt na dobre lokalizacje w Rzeszowie. Olszynki, Nowe Miasto, Drabinianka to obecnie najbardziej popularne lokalizacje pod mieszkania. Tutaj sprzedaje się mieszkania szybko i po dobrej cenie. Aktualnie rynek w szybkim tempie odrabia straty tak, aby na koniec roku lub w do połowy roku 2018 oferta była gotowa.

Jak okazje to w lecie

Dlatego sierpień to dobry czas na zakup mniej atrakcyjnych i tanich domów na rynku wtórnym. Na chętnych czekają domy na atrakcyjnych działkach w Rzeszowie i okolicy. Ceny tych nieruchomości są coraz niższe z uwagi na małe zainteresowanie i długi czas sprzedaży. Zdarzają się przypadki zakupu domów w cenie mieszkania. Dodatkową ich zaletą są niejednokrotnie duże działki. Wymagają one jednak indywidualnego podejścia i wizji zagospodarowania. To właśnie w miesiącach letnich najczęściej zdarzają się okazje cenowe na rynku wtórnym.

Doradca Rynku Nieruchomości
Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Zbigniew Prawelski