• Znajdź nas:

17 852 18 28

507 393 131

17 852 18 28


Rzeszowski Rynek Nieruchomości

2021-09-20

Studenci nie garną się do najmu mieszkań

Na rynku nieruchomości wchodzimy w decydujący okres wynajmu mieszkań przez studentów i uczniów. To tradycyjnie najlepsza pora roku na wynajem. Dotychczas, to teraz wynajmowana była największa ilość mieszkań a czynsze najmu osiągały najwyższe wartości. O ile branża nieruchomości pomimo pandemii kwitnie to najem jest wyjątkiem od tej reguły. Dzieje się tak już drugi rok z rzędu.

Narodowe zdalne nauczanie

Aby mieć pełny obraz tego co dzieje się z wynajmem trzeba przypomnieć jak pandemia wpłynęła na cały system szkolnictwa. Przeniesienie edukacji akademickiej na tryb zdalny spowodowało w krótkim czasie exodus studentów z miast do miejsc zamieszkania. Konsekwencją tego zjawiska było masowe rozwiązywanie umów najmu. Cały rok 2020 był rokiem nadpodaży mieszkań do wynajmu i obniżki cen. Wyraźnie spadła liczba umów płatnego najmu na rzecz powrotów do rodzinnych stron i okresowych wizyt na uczelniach. Na dobre rozwinęło się „narodowe zdalne nauczanie”, które ugruntowało pewne nawyki i nowe formy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez studentów. Szczególnie studenci ze starszych roczników studiów, bardziej doświadczeni i rozeznani w temacie, tylko sporadycznie wynajmowali kwatery. Pozostali tylko Ci co łączyli naukę z pracą i to też nie wszyscy. To miało duży wpływ na rynek najmu w Rzeszowie.

Obniżki cen i nowe zwyczaje

Prawie całkowicie zanika najem krótkoterminowy, będący jednym z celów turystycznych. Pokaźna grupa studentów widząc co dzieje się na rynku wynegocjowała korzystniejsze warunki najmu mieszkań. Znaczny ich odsetek zamieszkuje u rodzin i znajomych i nie płaci czynszu lub płaci symboliczne kwoty. Podobnie dzieje się teraz. Na wynajem decydują się bardziej studenci rozpoczynający studia. Dla nich pobyt w Rzeszowie i studia na wybranej uczelni to wielka niewiadoma.

Zajęcia hybrydowe

Rektorzy rzeszowskich uczelni stojąc w obliczu niepewności związanej z pandemią wydali przed rozpoczynającym rokiem akademickim ostrożne zarządzenia dotyczące zajęć w trybie hybrydowym. Część zajęć odbywa się stacjonarnie /głównie wykłady/ a część zdalnie /ćwiczenia/. To tryb stosowany powszechnie, także na rynku pracy.

W oczekiwaniu na rozwój wypadków

Studenci, którzy nie wykazują się jakimś wielkim przywiązaniem do najmowanych mieszkań nie śpieszą się z podejmowaniem decyzji o najmie. Część z nich czeka na ostatnią chwilę, na październik i niechętnie rezerwuje sobie ewentualne miejsce pobytu. To bardzo irytuje wynajmujących i zmusza często do dużych obniżek czynszów. Mieszkań nowych do wynajmu w Rzeszowie znacznie przybyło od zeszłego roku. Podaż wzrasta a najemców mało. Wszyscy czekają na „normalność” i opanowanie pandemii a jak jest każdy widzi.

Rentowność wynajmu spada

Poziom cen wydaje się stabilizować i nie ma już znacznych spadków co było zjawiskiem powszechnym w trakcie roku. Przy znacznych wzrostach opłat stałych za lokale w ostatnim czasie rentowność wynajmu spada. Ceny mieszkań do wynajmu są nawet o 30% niższe w porównaniu do okresu przed pandemią a więc roku 2018-2019.

Statystyki nie kłamią

Z badań Centrum AMRON przy Związku Banków Polskich wynika, że w skali ogólnopolskiej 53% studentów zmieniło adres zamieszkania, 57% w ciągu roku obniżyło czynsz. Z 51% do 33% spadł odsetek studentów wynajmujących mieszkanie. Spada popularność akademików na rzecz mieszkań z wyposażeniem. Tylko 9% studentów najmowało pokoje w akademikach, reszta znajdowała locum prywatne. Większość studentów zamierza jednak kontynuować najem.

Zbigniew Prawelski

Doradca Rynku Nieruchomości

Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości