• Znajdź nas:

17 852 18 28

507 393 131

17 852 18 28


Rzeszowski Rynek Nieruchomości marzec 2022

2022-03-29

Czas na okazje

W sytuacji gdy na rynku nieruchomości wyhamowuje popyt tworzy się przejściowo sytuacja kiedy można „zapolować” na tzw. okazje.

Co to jest okazja

Okazje to atrakcyjne nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej. Każdy kupiec chciałby kupić jak najtaniej ale do transakcji dochodzi kiedy zgodzą się na nią obydwie strony. Praktyka sprzedaży nieruchomości jest bogata i najczęściej na rynku wtórnym zawiera elementy większej lub mniejszej negocjacji ceny.

Dlaczego teraz

Taka sytuacja kiedy kupiec świadomie wystawia do obrotu nieruchomość poniżej zwyczajowych cen nie zdarza się często ale teraz wydaje się, że nadchodzi taki moment. Przyczyn pojawiania się okazji na rynku jest kilka. Najczęściej to trudności ze sprzedażą wywołane nadmierną podażą i konieczność pilnej sprzedaży. To często upadłość lub trudności w zarządzaniu nieruchomościami. Obecna, pogarszająca się koniunktura na rynku nieruchomości i trudności ze spłatą zaciągniętych kredytów zmusza niejednokrotnie do podjęcia decyzji o szybkiej sprzedaży w sytuacji gdy właśnie na rynku jest trend odwrotny. Część osób wstrzymuje się ze sprzedażą i czeka na wzrost cen i ustabilizowanie się sytuacji. Także nadzwyczaj stabilny rynek deweloperski zaczyna stawać przed groźbą bankructwa głównie w związku z galopującym wzrostem cen materiałów i surowców a tym samym obiektywnymi trudnościami w kontekście wywiązania się z zawartych umów. W tej sytuacji kupno mieszkania, szczególnie na rynku wtórnym po atrakcyjnej cenie wydaje się decyzją bardzo rozsądną i pewną lokatą kapitału.

Najlepiej ze środków własnych

Oczywiście optymalny byłby zakup mieszkania ze środków własnych. Wtedy można by ograniczyć w sposób maksymalny ryzyko związane z „drożejącym” kredytem hipotecznym. Należy się liczyć ze w najbliższych miesiącach ze wzrostem podaży mieszkań i wzrostem cen. To może pogłębić kryzys na rynku i przejściowe obniżki cen, szczególnie na rynku wtórnym. Dlatego jest szansa na zdobycie okazji.

Nie patrz na ceny ofertowe

Sugerowałbym zainteresowanym penetracje rynku a szczególnie ofert biur pośrednictwa nieruchomości. Tam jest najwięcej okazji, często od ludzi zdesperowanych i po „przejściach”. To państwo możecie w bezpośrednich negocjacjach spowodować, że cena transakcyjna będzie już kwalifikować nieruchomości w kategoriach zakupu okazyjnego. Okazje mają to do siebie, że pojawiają się na krótko i szybko znikają. Jest ich bardzo mało i w większości dotyczą rynku wtórnego. Nie liczyłbym, aby na rynku utrwaliła się tendencja do spadku cen, to także w obecnej sytuacji nierealne. Nie patrz na ceny ofertowe tylko przedstawiaj swoje warunki i składaj ofertę zakupu.

Co tanie to drogie

Trzeba też mocno się zastanowić nad zakupem nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Często za niską ceną mogą się kryć różne niedogodności a czasem i poważne wady prawne lub faktyczne. Na tym jednak polega obrót nieruchomościami, który staje się coraz bardziej skomplikowany i wymaga dodatkowej wiedzy z różnych dziedzin. Dlatego przy „polowaniu na okazje” należy zachowywać się jak wytrawny myśliwy.

Zbigniew Prawelski

Doradca Rynku Nieruchomości

Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości